ZAŘÍZENÍ PRO ODVOD KOUŘE A TEPLA (ZOKT) ve střešních světlících
PRO ODVOD KOUŘE A TEPLA


Vysoká kvalita,spolehlivost, jistota pod Vaší střechou


    V posledních letech, se stále vzrůstajícím počtem staveb,ať obytných či průmyslových, se kladou přísné požadavky na požární bezpečnost staveb.Systémy zařízení a výrobky ,které splňují tyto požadavky jsou definovány předpisy o požární ochraně.Tyto požadavky a jejich oprávněnost lze doložit nemalými majetkovými škodami ,ale především počtem ztracených lidských životů.

    Jedním z důležitých požárně bezpečnostních zařízení jsou zařízení pro odvod kouře a tepla (ZOKT) ve střešních světlících.


    Proč je požární odvětrání budov důležitou součástí požárně bezpečnostních opatření ?

   Požár ve svém průběhu uvolňuje teplo, mění chemické složení převážné většiny hořlavin na zplodiny požáru a vzhledem k nedokonalému spalování unáší pevné částice nespálené hořlaviny ve formě sazí.

   Cílem odvětracího zařízení je zabránit šíření zplodin hoření,snížit tepelné namáhání konstrukcí, snížit rychlost šíření požáru ,vytvořit lepší podmínky pro únik osob a jejich bezpečnost při úniku, vytvořit lepší podmínky pro zásah hasičů,utlumit účinky požáru a tím snížit škody způsobené požárem.

   Obecně hovoříme o snížení požárního rizika tím, že požární odvětrání pomáhá udržet vrstvu horkých a toxických zplodin hoření a kouře v předem stanovené výšce ,korigovat teplotu vrstvy horkých plynů pod střechou nebo stropem objektu tak, aby bylo zamezeno nebo alespoň dočasně zabráněno porušení a zřícení nosné konstrukce,umožnit hasičům nalezení ohniska požáru ,zmenšit rozsah škod na uskladněných materiálech a zboží,zmenšit rozsah škod způsobených vodou při zásahu,snížit riziko přenosu požáru na sousední objekty,snížit riziko přenosu požáru v objektu šířením vrstvy horkých plynů.

   Jak vlastně probíhá požár ?

   Požáry ve stavebních objektech probíhají ve 3 fázích První fáze rozhořívání,druhá fáze plně rozvinutý požár,třetí fáze dohořívání a chladnutí. Cílem požární ochrany je bránit vzniku požáru a pokud požár vznikne, zastavit jeho šíření již v samém počátku a vyloučit, pokud možno, jeho druhou a třetí fázi.

   Jak se požár projevuje ?

   Požár se projevuje uvolňováním velkého množství tepla a tvorbou zplodin hoření. Plynné produkty hoření jsou hlavním nebezpečím pro unikající osoby a tvoří značnou zábranu při hašení požáru (viditelnost, toxické zplodiny) a mají tím vliv na účinnost požárního zásahu. Požární odvětrání odvádí z vnitřku budovy jak plynné zplodiny hoření tak i teplo v nich obsažené.

   Jaké platí zásady pro navrhování požárního odvětrání podle ČSN ?

   Každé požární odvětrání je dimenzováno na určitý rozsah požáru, který označujeme jako „návrhový požár“. Cílem požárního odvětrání je usměrnit tok zplodin hoření a kouře tak, aby tyto plyny neohrožovaly osoby při evakuaci a zásahu. Současně jde o odvedení podstatného množství tepla vně objektu a snížení tepelného namáhání stavebních konstrukcí, jakož i omezení rozsahu hmotných ztrát.

   Požární odvětrání je buď přirozené (vztlakem horkých plynů), nebo nucené (pomocí elektrických odsávacích ventilátorů).

   Funkce pouze požární ?

   Požární větrání ve střešních světlících dokompletované o otvírače pro denní větrání pomáhá udržovat příjemné mikroklima při denním větrání.

   Dalším důležitým prvkem pro zajištění pohody v prostředí budov je i zajištění správného osvětlení a větrání .Tuto funkci střešní světlíky plní ve vysoké míře.

   Je známo,že potřebná intenzita osvětlení pro různé činnosti je jiná.Při návrhu denního osvětlení a příslušných zařízení pro jeho regulaci a pro údržbu konstrukcí osvětlovacích otvorů se musí komplexně posuzovat vzájemné souvislosti a hospodárnost řešení spolu s ostatními obory, zejména s umělým osvětlením,vytápěním a větráním budovy, ochranou proti hluku s cílem dosáhnout vyhovujících podmínek zdravé pohody prostředí.

   Možnosti v architektonickém vyjádření jsou velmi bohaté.Ať se jedná o základní typy bodových střešních světlíků,pásových světlíků v obloukovém nebo sedlovém provedení, pyramidových či žaluziových světlíků - možností je velmi mnoho.

   Samozřejmostí je možnost integrace větracích křídel a prvků pro odvod kouře a tepla.

   Společnosti sdružené v Sdružení ZOKT, jejichž prostřednictvím výrobky dodávané do ČR zcela vyhovují ČSN a mají certifikáty a prohlášení o shodě dle příslušných norem a předpisů, splňují výše uvedené požadavky a na trh jsou dodávány u některých firem již od roku 1992.

   Protože nedlouho po rozmachu zahraniční investiční výstavby v ČR se objevili i nabídky, které nesplňovaly základní požadavky,zejména v posuzování výpočtu potřebné odtahové plochy ZOKT vzniklo v roce 1997 Sdružení výrobců a dodavatelů zařízení pro odvod kouře a tepla, jehož členové si dali za úkol zaručit zákazníkům kvalitu systémů zařízení odvodu kouře a tepla a profesionální přístup při projektování,nabídkách, realizaci a revizích těchto výrobků.


  Za Sdružení ZOKT
  Ing. Ivo Sedláček
  Předseda sdružení